Mida õmblemine mulle peale riiete andnud on?

Mõtlesin, mis on kõik need kõrvalsaadused, millega õmblemine mind peale riiete õnnistanud on, ja panin need kirja.

Oskuse õppida

On üks programmeerija Zed Shaw, kes on peale kõige muu kirjutanud raamatu “Learn Python The Hard Way”. Selle sissejuhatuses on sellised mõtted:

As you study this book, and continue with programming, remember that anything worth doing is difficult at first. Maybe you are the kind of person who is afraid of failure so you give up at the first sign of difficulty. Maybe you never learned self-discipline so you can’t do anything that’s “boring.” Maybe you were told that you are “gifted” so you never attempt anything that might make you seem stupid or not a prodigy. Maybe you are competitive and unfairly compare yourself to someone like me who’s been programming for more than 20 years.

Distsipliiniga pole mul eriti probleeme olnud, aga kõik need teised kirjeldused iseloomustavad mind hästi. Õieti tahaksin arvata, et iseloomustavad õmblemiseelset mind. Õmblema õppimine õpetas mind õppima. Võib-olla suutsin ma ebaõnnestumisi rohkem taluda sellepärast, et ma õmblemises puhtalt lehelt alustasin. Ei mina ega keegi teine ei saanud justkui eeldadagi, et ma kohe midagi normaalset õmbleks. Tõsi ta on, et esimese paari aasta jooksul õmblesin ma võrdlemisi hirmsaid asju, aga tõsi on ka see, et iga hirmus asi oli natuke parem kui eelmine.

Ma sain aru, et ma pean alguses väga palju kvantiteedile rõhuma, et ükskord mingi kvaliteedini jõuda. Ühest küljest tähendas see, et paratamatult peab kuluma hulk aega, enne kui ma mingid oskused omandan, teisest küljest sain aru, et oskuste omandamiseks pole vaja muud teha kui harjutada. Väga lihtne, sest harjutamine on kõigile jõukohane. Kui oleks selgunud, et ilusa kleidi õmblemiseks on vajalik õmblemisgeeni olemasolu, oleks mu väljavaated palju kehvemad olnud. Ma arvan, et ma poleks eriala vahetanud ja uuesti kõrgkooli läinud, kui ma poleks õmmeldes õppinud raskustega rinda pistma, ebaõnnestuma ja uuesti proovima.

Tähelepanu

Mulle tundub, et enda õmmeldud riiete tõttu pälvin ma esimest korda elus tähelepanu oma välimuse pärast. Ei teagi, mida sellest arvata.

Jututeema

See on alati tore, kui ellu tuleb juurde mingi uus jututeema, mis rikastab vestlusi olemasolevate sõpradega ja loob soodsa pinnase uute tutvuste tekkeks (või soikujäänute taaselustumiseks).

Iseendaga rahulolu

Kuna kõige rohkem kaunistavad inimest parajad riided, pole minu jaoks enam erilist tähtsust, kas ma kaalun 50, 53 või 56 kilo, kuniks mul parajad riided seljas on.

Imetlust

Kõik teavad, mis on riided ja mis on õmblemine, aga vähesed oskavad ise riideid õmmelda. Kuna õmblemine on laias laastus väga arusaadav ja põhimõtteliselt vajalik tegevus, peavad mitteõmblevad inimesed õmblemisoskust üsna muljetavaldavaks. Vähemalt mulle on selline mulje jäänud. Iseenesest on see natuke naljakas, sest õmblemine pole midagi erilist. Igaüks võiks endale riideid õmmelda, ainult et enamik inimesi ei taha, sest nad ei viitsi või nad pole selle võimaluse peale isegi tulnud.

Kuulsust

Võõrad inimesed on minuga õmblemisest rääkima tulnud. Võõrad inimesed küsivad mult õmblemisalast nõu. Viimati Ungaris käies oli isegi üks ungarlane mu kleitidega kursis. Päris hull värk!

Edevust

Mõnikord tundub see kleidimöll ikkagi natuke jabur. On see edvistamine normaalne? Mõtlen siin õmblemisele mingit sügavamõttelist metatasandit juurde, aga lõpuks on need ju ainult riided. Kas ma mitte liiga palju aega ja võhma ei kuluta millelegi nii tühisele ja edevale?

Puhtama südametunnistuse

Käisin sügisel Reet Ausi dokki vaatamas. Mul oli tunne, et minu südametunnistus on võrdlemisi puhas. Jajah, inimesed kannatavad ka siis, kui ma Abakhanist mingi retside kemikaalide töödeldud kanga ostan, aga vähemalt ei käi ma kiirmoepoodides ajaviiteks mingit sodi ostmas. Muidugi, tuleb jälgida, et puhta südametunnistuse üle rõõmustamine põhjendamatuks üleolekutundeks ei muutuks.

Frustratsiooni

Poeriiete proovimine on veel hirmsam kui enne. Ma ei taha osta riideid, mis mulle ühest kohast kitsad ja teisest kohast laiad on, aga ma olen selles osas juba nii tundlik, et üsna raske on midagi ostukõlbulikku leida. Alati ei taha aga kõike ise õmmelda ja siis ongi häda käes.

Ajajuhtimisoskust

Regulaarne ja sage õmblemine on pannud mind oma ajaga teistmoodi ümber käima. Mulle tundub, et kuigi õmblemine on üsna ajakulukas, tekitab sisukas ajaveetmine tunde, et mu käsutuses on rohkem aega kui näiteks siis, kui ma selle asemel ainult telekat vaataks. Ma suhtun saadavalolevasse aega vastutustundlikumalt ja planeerin oma tegevusi teistmoodi kui enne (enne vist ei planeerinudki üldse). Jälle üks oskus, mis kulub praegu õppetööga maadlemiselgi marjaks ära.

Seda nimekirja vaadates on mul raske ette kujutada, miks keegi ei peaks tahtma õmblemist proovidagi, kui selle vastu tillukenegi huvi on. Kuigi tegelikult sobiks ilmselt ükskõik millise mitteabstraktse oskuse arendamine. Loo moraal on vist pigem selles, et õppimine on tore ja kasulik tegevus :)

Advertisements

4 thoughts on “Mida õmblemine mulle peale riiete andnud on?

  1. Tiina

    Väga lahedad mõtted… Ja jutt jummala õige! Minu jaoks annab õmblemine veel võimaluse ennast loominguliselt väljendada ja väga tihti ainsa võimaluse saada enam-vähem selliseid asju nagu ma oma peas ette kujutan. Sest mingi kindla asja otsimine kaubandusest on tihti praktiliselt võimatu. Sellel talvel tuli mul osaliselt ka sinu mantliõmblemise tagajärjel soov saada pruuni mantlit. Poest ma seda igatahes ei leidnud, õmmelda ka veel pole jõudnud… Aga äkki kunagi jõuan…

    Like

    1. Jah, muidugi, loomingulisus! See läks mul meelest, kuigi see on ka minu jaoks oluline. Minu jaoks aga selles võtmes, et ma olen millegi ise välja mõtlemises väga kehv ja sellepärast sobib mulle, et lõiketegijad on pool tööd juba ära teinud. Mulle jääb lõike 2D-st 3D-sse panemise vaev ja rõõm :)

      Like

Ütle sõna sekka!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s