Õpetussõnad: kuidas GIMPi abil värve ja mustreid kombineerida

Kirjeldan järgnevalt, kuidas GIMPis lõike tehnilist joonist värvide ja mustritega täita. Kindlasti on mingi efektiivsem meetod kõige selle tegemiseks, aga mina olen nii teinud. Järgnevad juhised tulid ilgelt pikad, nii et, kes on julge, vaatab edasi, kel on aega vähem, guugeldab “clone tool gimp” või “create pattern from image gimp”. Küsige kindlasti, kui millegi kohta segast panin või midagi palju keerulisemalt tegin, kui vajalik olnuks!

Kuna eeldan, et lugeja ei tea GIMPist midagi, hakkan algusest peale. GIMP on Photoshopi vabavaraline analoog, mis teeb vist peaaegu kõiki asju, mida Photoshopki. Põhimõtteliselt Paint edasijõudnutele. GIMP on väga paindlik ja võimaldab igasuguseid asju oma käe järgi sättida. Kohati võib aga juhtuda, et sa ei taha kõike ise otsustada ja siis võib ta üsna närvi ajada. Aga see pole praegu oluline :)

Selles juhises kasutan põhiliselt järgmisi GIMPi tööriistu. Pildil on näha ka kiirtee tööriista aktiveerimiseks (U, Shift+B, C).

Fuzzy Select Tool – Vajutad kuhugi ja see selekteerib kogu sama värvi pinna.

Fuzzy Select Tool

Bucket Fill – Sellega saad kogu selekteeritud pinna täita värvi või mustriga.

Bucket Fill ToolClone Tool – Peaaegu nagu copy/paste, aga samas midagi palju enamat. Märgid ühel pildil mingi punkti ära ja saad teises kohas sama asja taasluua.

Clone Tool
Clone Tool

Kuna GIMP koosneb miljonist aknast, võib aeg-ajalt juhtuda, et mingi aknake neist ära kaob kuhugi. Vajuta Ctrl+B, et Toolbox aktiveerida ja Shift+Ctrl+P, et aktiveerida mustrid.

Alustame olukorraga, kus sul on fail muster.jpg, mis kujutab mustrit, millega tahad osa tehnilisest joonisest täita, ja joonis.jpg, mis on tehniline joonis ise (ma võtsin ekspluateerimiseks Deer and Doe Bleuet). Kui soovid mustrit vaid ühe korra kasutada, on ilmselt mõistlikum kasutada kloonimisvarianti, sest see võtab vähem aega. Kui tahta sama mustrit edaspidigi kasutada, on vist mõtet mustrimässamine ehk 2. meetod ette võtta.

1. meetod: kloonimine

1. Võta ette joonis.jpg. Vali Fuzzy Select Tool ja kliki alale, mida tahad mustriga täita. Saad mitu ala valida, kui hoiad samal ajal all Shift nuppu. Kui kogemata liiga palju valisid, saad ebavalida Ctrl nuppu all hoides.

2. Ava muster.jpg. Vali Clone Tool ja tee see veidi suuremaks. Selleks säti Scale umbes 7 kuni 10 peale, sõltuvalt sellest, kui suur su pilt on. Seejärel hoia all Ctrl nuppu ja klõpsa pildil kuhugi. Nii, lase nüüd lahti.

Vihje: kui tehniline joonis on 300×400 pikslit, siis pole hea mõte täita seda mustriga, mille suurus on 3000×4000 pikslit. Tee need enamvähem nii suureks, et muster ja joonis oleks samas mõõtkavas. Tulemuse erinevust näed järgmistel piltidel.

Väikese mustrigaSuure mustriga

3. Võta ette joonis.jpg, kontrolli, et aktiivne oleks Clone Tool ja pintselda sellega nüüd eelnevalt valitud piirkonda. Tänu Fuzzy Select Toolile jääb muster tehtud valiku piiridesse. Clone Toolil on siinkohal üks puudus, mis on nähtav järgmisel pildil. Pintseldad küll, aga kui kloonitava pildi servani jõuad, ei tule sealt midagi edasi. Seetõttu on praegu mustri serv täpselt samasugune, kui mu muster.jpg-l. Aga see on suva, rapsi aga edasi ja pintselda kogu valik täis! Kui muster ei ole nii ebamäärane nagu mul siin ja oluline on kõik ilusti teha, siis sobib vist paremini 2. meetodi kasutamine.

Kui tahad valitud piirkonda ühe värviga täita, vali Clone Tooli asemel Bucket Fill. Kui valid nüüd FG color fill, täidab ta valiku esiplaanil oleva värviga, mis siinkohal on too rohekas toon.

Väike vihje: kui soovid kasutada mingit täpselt sama värvi, mis esineb mustris, millega mingi osa joonisest juba täitsid, kasuta Color Picker Tooli. Seda kasutades saad klõpsata pildil kuhu iganes ja täpselt see värv saab su Foreground Coloriks.

Võid valida Fill Whole Selection, et kõik valitu korraga värviga täita või Fill Similar Colors, et ositi (samade alade kaupa, mis alguses Fuzzy Select Tool + Ctrl nupuga tegid). Vasakul esimene variant, paremal teine.

Ning siin mu lõpptulemus – kombinatsioon Clone Toolist ja Bucket Fillist.

Veendusin jällegi, et lilleline muster kombinatsioonis ühevärviliste paanidega pole vähemalt selle lõike puhul eriti võidukas tulemus.
Veendusin jällegi, et lilleline muster kombinatsioonis ühevärviliste paanidega pole vähemalt selle lõike puhul eriti võidukas tulemus.

2. meetod: pildist mustriks

GIMPil on juba vaikimisi olemas hunnik erinevaid pintslitõmbeid ja mustreid. Võib-olla soovid puiduimitatsiooniga kleiti? Siis ei peagi ise mustri tegemisega jaurama hakkama, sest see on juba olemas. Kui tahad midagi muud, siis liigume edasi.

1. Loo ükskõik kuhu kaust, kuhu paned kõik pildifailid, mida tahad mustrina kasutada. Siinkohal siis fail nimega muster.jpg.

2. Ava GIMP ja mine Edit>Preferences>Folders>Patterns. Näed, millises kataloogis GIMP mustreid hoiab. Lisa sinna kaust, kuhu enne muster.jpg salvestasid. Selleks on ülemise nupurea parempoolseim nupp. Nüüd on kõik selles äsja loodud kaustas asuvad pildifailid mustrid!

4. Pane GIMP kinni ja tee uuesti lahti, et ta aru saaks, et tal on nüüd üks uus muster juures.

5. Ava joonis.jpg.

6. Vali Fuzzy Select Tool ja kliki alale, mida tahad mustriga täita. Mitu ala saad valida, kui hoiad samal ajal all Shift nuppu. Kui kogemata liiga palju valisid, saad ebavalida Ctrl nuppu all hoides.

7. Vali Bucket Fill ja täpsemalt Fill with pattern ning Fill whole selection. Peaksid nägema, milliste mustrite vahel valida saad. Loodetavasti näed seal ka enda tehtud mustrit. Need näikse olevat seal alfabeetilises järjekorras, nii et kui failinime mäletad, on lihtsam üles leida.

Screenshot from 2013-08-29 20:23:068. Klõpsa alale, mille olid Fuzzy Select Tooliga valinud. See peaks nüüd mustriga täituma. Ta-daa!

Advertisements

Ütle sõna sekka!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s