The Sweetheart Sundress (Gertie’s New Book for Better Sewing)

kleit

Mis: The Sweetheart Sundress (Gertie’s New Book for Better Sewing)

Millest:

 • 2,5 meetrit 60 cm laiust puuvillast kangast Uuskasutuskeskusest
 • 0,5 meetrit voodririiet Abakhanist seeliku vooderdamiseks
 • 0,5 meetrit mingisugust valget puuvillast kangast Uuskasutuskeskusest ülaosa voodriks
 • 40 cm peitlukk

Suurus: ülaosa 8 (liiga suur), seelikuosa joonistatud enda mõõtude järgi

Aega läks: väikeste pausidega 2 nädalavahetust ja veel kaks õhtut

Raha läks: põhiriie umbes 1€ + voodririie 0.50€ + alumise osa voodririie 0.50€ + peitlukk 0.71€ + niit 0.35€= 3.06€

Märkimisväärsed töövõtted:

 • voodri paigaldamine. Esimene kleit, mille üleni vooderdasin. Jällegi oli kangaga kitsas käes, sest toda libedat voodririiet oli ainult pool meetrit ja lõikasin esimese hooga mingi tüki valetpidi välja, nii et seda oli lõpuks veel vähem. Teisalt polegi nii paha, kui suvekleidi ülaosa voodriks puuvillane riie on. Vist?

ees_kleit

selg_kleit

 • peitluku õmblemine
 • lõhikuga seeliku joonistamine vastavalt enda mõõtudele

Muudatused:

 • Seelikuosa oleksin tahtnud teha tunduvalt laiema, aga kuna lähemal vaatlusel selgus, et kangas pole mitte 110 cm, vaid 60 cm lai, ei jäänud mul eriti muud valikut, kui pliiatsseelikuga leppida. See oli paras peavalu, kuna riiet oli lihtsalt nii vähe, et iga sentimeeter oli arvel. Õmblusvarud tulid 0,5 cm ja pikkust poleks kuidagi pikemaks venitanud.
 • Ilmselt esimest korda elus oli tahtmine sokid rinnahoidjasse toppida, kuna ülaosa, mille lõikasin suuruses 8, osutus tõeliselt kotjaks. Paraku taipasin ümbertegemisevajadust alles siis, kui olin voodri külge õmmelnud ja oli hilja midagi kapitaalselt ümber hakkida. Niisiis tõmbasin lihtsalt selja pealt koomale, mistõttu see valge serv osutus liiga pikaks ja pidin selle pahemale poolele kuidagi kokku voltima. Seetõttu ei jookse lukk ka üles välja ning valget ranti ühendab pahemal pool nööp. Mitte eriti elegantne, aga mis sa teed ära! (Kuigi, pärast proovimist selgus, et ikkagi peaks midagi ära tegema, sest vajub peatselt kahte lehte laiali. Äkki on kellelgi head nõu anda?)

midateha

Hea:

 • Ma olen üldiselt teinud kleite, milles näen välja nagu kuueaastane – puhvid, voldid, nummid, mummud jne. Seekord siis lõpuks liibuv avara dekolteega kleit, millega kõlbab peolegi minna. Kuigi jah, selgi on südamekesed peal.
 • Võib-olla lausa esimest korda oli mul huvitav õmmelda, sest ma ei saanud esimese hooga aru, mis järjekorras esiosa, too valge rant ja paelad kokku õmmelda. Nii et oli lausa põnev, kui ükskord selgus, et kõik vist õigesti läks.
 • Selle üle on mul ka ikka hea meel, kui nii odavalt laheda hilbu valmis meisterdan.

Halb:

 • Seelikuosa on vist natuke kitsas, vähemalt istumiseks või jalgadega vehkimiseks. Mul on sama lõike järgi juba üks seelik tehtud, aga too oli venivast teksast, nii et selle põhjal poleks vist pidanud istumise kohta järeldusi tegema.
 • Mul on tõsiseid raskusi kleidi seljast ära saamisega, sest mu käed ei väändu hästi nööpi avama. Ilmselt siis üksi (lahti)riietumist selle kleidiga kogeda ei saa.

taga

Advertisements

4 thoughts on “The Sweetheart Sundress (Gertie’s New Book for Better Sewing)

 1. Valge randi laialivajumise vältimiseks võid:
  1)kasutada tillukesi metallhaake nööbi asemel (ilmselt 2tk)
  2)nööbiaas teha kitsast (0,3cm laiusest või rull)kummist – siis saad selle aasa väiksema teha ja nööbi sinna aasa sisse venitada
  3)kuna sa oled peitelukuga juba osav, siis lukk uuesti lahti võtta ja valge rant ka luku sisse õmmelda. Siis saaks sellest rantide ebatäpsusest liitekohas ka lahti :)
  Kahjuks ükski eelnimetatutest ei aita üksi olles kleidist vabaneda. Seetõttu teen mina enamasti luku küljeõmblusesse – jookseks siis lukk lahti käe alt allapoole.
  No ja kui sa kardad, et seelikuosa kitsas on, siis suuremate õnnetuste vältimiseks õmble tagumine keskõmblus mitmekordselt (ka voodril). Kui käib pauk ja vile näiteks kõrgest jalatõstest tantsuhoos, siis ma pakun 90% tõenäosusega selle õmbluse lahkumist sündmuskohalt. Lõhik on muidugi selleks ka hea stardipakk.
  Muidu ju täitsa kepsakas kleit! :)

  Like

 2. esta

  Anu, aitäh, ütlesid välja lahenduse, mida ma mõttes ise artikuleeridagi ei tahtnud, kuigi kartsin, et see mõistlik oleks: lukk lahti võtta ja koos randiga uuesti õmmelda. Tundub ilge tüütus, aga samas kõige jätkusuutlikum lahendus.

  Like

 3. Liisi

  Esta, ma mõtlen, et Sa võiksid varsti tellimuste vastuvõtmise pääle mõtlema… Minus leiduks täiesti säänset potentsiaali :) Sõnaga: äge!

  Like

 4. esta

  Aitäh, aitäh! Huvitav, et nii paljud näevad õmblema õppimise ühe loomuliku etapina teistele õmblemist :P Ma ikka puhtalt isekatest huvidest lähtuvalt tegelen sellega :)

  Like

Ütle sõna sekka!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s