Kuidas õmmelda peitlukku: 20 pildiga juhend

peitlukk

Parandatud ja täiendatud 26.12.2013.

Mitu inimest on meie blogisse sattunud otsisõnadega “peitluku õmblemine” ning soovimata edasisi huvilisi alt vedada, võtsin end kokku ning jäädvustasin peitluku paigaldamise 20-le pildile, mille järgnevalt kommentaaridega varustan. Kahtlemata ei ole see ainus võimalus seda õmmelda ning ilmselgelt ei ole mu õpetus täiuslik, sest 1) pole ma enne sellist juhendit koostanud; 2) ma ei ole õmblemisäss. Aga nii ma olen õmmelnud ja tulemusel pole sugugi häda olnud.

1

Peitluku õmblemiseks on vaja eelkõige peitlukku ja (peit)luku õmblemise talda. Minul peitluku talda pole, aga tavaline lukutald ajab asja väga hästi ära.

2 3

Peitluku eripära seisneb, nagu arvata võib, asjaolus, et pärast paigaldamist on sellest näha vaid lukusti (mis totter sõna, aga seletavas sõnaraamatus on olemas!). Ühtegi õmblust paremale poolele näha ei jää. Kõik see on võimalik tänu peitluku tavalisest erinevale ehitusele. Kuid nüüd sammsammulise juhendi juurde.

4

1. (Kui sul on olemas peitluku õmblemise tald, võid 1. ja 2. sammu vahele jätta ja liikuda kohe 3. punkti juurde.) Tõmba peitlukk lahti. Kui uurid selle sisemist poolt, näed, et seda saab justkui avada või lamedaks vajutada.

6    5

2. Hoia sõrmedega lukku lapikuna ning triigi mõlemad lukupooled lamedaks. Päris lamedaks ei lähe, aga hammastik ei tohiks enam päris algsesse asendisse tagasi rulli tõmbuda. Kõige kuumema rauaga ei tasu lukule läheneda, sest võid selle nii üles sulatada (vähemalt nii ähvardatakse, mul pole see veel juhtunud).

7

3. Nüüd on aeg lukk kanga külge sättida. Pane vastamisi luku vasaku haru välimine pool ja kanga parem pool. Pildi tarvis mõõtsin kenasti servast 1,5 cm, aga tegelikult vaatan ma seda alati silma järgi. Igatahes peab luku hammastik servast õmblusvaru jagu kaugemal olema (pigem suts lähemal servale kui kaugemal, aga ma arvan, et sel ei ole eriti vahet, kui just mustrit klapitama ei pea).

8 9

4. Kinnita luku vasak pool nööpnõeltega kanga külge. Minu kui paremakäelise arvates on mugav nööpnõelu sättida õmblemissuunaga risti ja nublud paremale, nii on neid lihtne masinaga õmmeldes järjest välja noppida. Kui oled nööpnõeltega lõpetanud, vääna lukku nii, nagu ülemisel paremal pildil. Kui kõik klapib, on hästi. Siinkohal võiks kohe ka luku parema haru kinni nööpnõeluda, aga millegipärast tundus lihtsam see hilisemaks jätta.

10

5. Nüüd õmblusmasina juurde! Paigalda lukutald nii, et see asuks paremal pool. Õmble luku alguses edasi-tagasi ja siis kuni peaaegu selle kohani, kus lukusti asub. Trikk on selles, et lukku tuleb hoida lamedana – just selle pärast tuli alguses seda ka triikida. Ometi tuleb ka õmmeldes kasuks näpuga selle lamedaks pressimine. Õmmelda tuleb nii hammastiku lähedalt kui võimalik, aga pigem sutike (tõesti vaid hästi natuke) eemalt, sest üsna lihtne on nõelaga hammastikku sisse sõita ja siis võib kõik pekkis olla ning pead uue luku muretsema ja kõigega otsast peale hakkama. Õige õmblusjoon on umbes selle murdejoone koha peal, mis sai ära triigitud ja kust enne hammastik ära pöördus. Kui hammastikust liiga kaugelt õmmelda, on lukk pärast paremalt poolt näha ja kõigel sel mässamisel pole mingit mõtet. Lõpeta õmblus edasi-tagasi õmblemisega.

Märkus (26.12.2013): Kogemata olen viimasel ajal seda õmblust teinud tavalise tallaga ja see töötab isegi paremini, sest hoiab luku lamedana.

11 12

6. Minu õmblus tuli selline, nagu näete vasakul pildil. Kohati üsna jube ja tundus, et pean üles harutama, aga kui luku kinni tõmbasin, paistis täitsa vinks-vonks olevat.

13

7. Järgmisena tuleb nööpnõeltega kinnitada luku parempoolne haru. See on minu meelest peitluku õmblemise kõige krutskim etapp, sest varitseb kõigi poolte segiajamise oht. Sõnadesse on seda raske panna, mistõttu vaadake pilti. Igatahes tuleb kanga parema pool vastamisi panna luku haru välise poolega. Kui lukku natuke kinni sikutada, saab aimu, kas midagi läks pöördesse või on kõik korras.

14

8. Seejärel taas õmblema! Lukutald tuleb ümber tõsta vasakule, sest nüüd on luku hammastik nõelast paremal. Õmble alguses edasi-tagasi ja siis jälle hammastiku lähedalt peaaegu lõpuni, kus tee jälle edasi-tagasi õmblus.

Märkus (26.12.2013): Siin võib samamoodi tavalise tallaga õmmelda.

15

9. Kui lukk on kinni õmmeldud, näed see pahemalt poolt selline välja. Miks mul paremast poolest pilti pole, jääb veidi selgusetuks, vabandust.

16  17

10. Igatahes peaks nüüd kõik välja nägema nagu päris, jääb vaid üle ülejäänud serv kinni õmmelda. Selleks pane kanga paremad pooled vastamisi ning alusta lukutallaga õmblemist natuke enne luku õmbluse lõppu (ma alustasin piltidel peaaegu täpselt sealt, kus lukuõmblus lõppes, aga võinuks rohkem ülevalt alustada). Alustades tee edasi-tagasi õmblus, lase siis aga serva lõpuni välja ja uuesti korra edasi-tagasi.

18

11.  Tulemus on umbes säärane.

   20

12. Hurraa! Oled jõudnud võiduka finišini ning õmmelnud peitluku, mida ei tohiks paremalt poolt üldse näha olla. Seetõttu ei pea peitluku valimisel väga pirtsakas olema. Lugesin kusagilt lausa, et lukusti võib vajadusel sobivat värvi küünelakiga üle tõmmata, kui luku värv ülejäänud esemega ei sobi. Pildil on lukk lõpuni lahti tõmmatud, nii et kõik allpool olev on selle viimase õmbluse töö. Näeb päris viks välja!

Loodetavasti on kellelgi sellest abi! Kui on parandusettepanekuid, laske aga tulla.

Advertisements

5 thoughts on “Kuidas õmmelda peitlukku: 20 pildiga juhend

  1. Väike küsimus tekkis pealkirja ja juhendi punktide numbri osas: kas pealkirjas peaks olema 21 või 12? Juhendi on pilte 12, aga pealkiri viitaks justkui peaks neid olema 21.

    Täielik tähenärija… aga mul oli mõttepaus ja mõtlesin seda “kasulikult” rakendada. :D Aga juhend on aus ja vajalik! Mäetan, et endalgi oli selle õmblemise osas kunagi suur probleem vaja ületada… tookord sain hakkama vist, aga ei mäleta sellest ka paraku enam midagi.

    Like

  2. Pingback: Coffee Date Dressi ja Garden Party Dressi hübriid | Kohustuslik tegevusvabadus

  3. Pingback: Kleit Belladone (Deer and Doe) | Kohustuslik tegevusvabadus

  4. Pingback: Klassikaline aastalõpupostitus | Kohustuslik Tegevusvabadus

Ütle sõna sekka!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s