Pliiatsseelik (Gertie’s New Book for Better Sewing)

IMG_2665

IMG_2663

Mis: The Pencil Skirt (Gertie’s New Book for Better Sewing)

Millest:

 • 120 cm natuke venivat teksakangast Vineeri Abakhanist
 • looritülli, liimiriiet ja natuke paksemat teksariiet värvli tugevdamiseks
 • umbes meeter korsetiluud, mis on tegelikult plastmassist meetrikaupa müüdav trossilaadne toode
 • 20 cm seelikulukk
 • nööp
 • satiinpael umbes 1,5 meetrit

Suurus: 8

Aega läks: kaks nädalat vist, aga enamikul päevadel ei olnud aega mitte midagi teha

Raha läks: teksariie umbes 3.50, lukk umbes 0.40, nööp Uuskasutuskeskusest ehk võib-olla 0.01, liimiriie umbes 2.00, aga palju jäi alles, paksu teksariide tükike vanadest varudest, pael ilmselt umbes 0.70, korsetiluud umbes 0.70 ehk kõik kokku viie või kuue euro kanti

Märkimisväärsed töövõtted:

 • Tõmbluku käsitsi õmblemine. Ma ei saanud Gertie raamatust aru, kuidas seda lapped zipperit õmblema peab, mistõttu läksin kergema vastupanu teed ja õmblesin selle nii ette, nagu tavaliselt. Kahjuks oli tulemus kole, harutasin seda mitu tundi ja lõpuks otsustasin käsitsi õmblemise kasuks. Ei võtnud kaua aega, tulemus soliidne ja kui masinaga õmmeldes võib vahel parajaks nusserdamiseks minna, siis käsitsi oli kõik kontrolli all. Kui nüüd Gertie blogist õpetussõnu lugeda, ei tundu lapped zipper ka tegelikult keeruline, nii et ehk teinekord siis ikka püüan seda teha.

IMG_2672

 • Korsetiluude paigaldamine. See kõlab nagu mingi edasijõudnute töövõte, aga tegelikult ei keeranud isegi mina esimese hooga suurt midagi pekki. Nagu mainitud, müüakse korsetiluu nime all plastmassist toodet, mida saab meetrikaupa osta ja siis endale sobiva pikkusega juppideks lõigata. Mõistlikem on selleks kasutada mingisuguseid tange (selgus, et plekitangid hästi ei sobi), aga asja ajavad ära ka lõikelaud ja kööginuga. Tuleb ainult ettevaatlik olla. Kui muidu oli seeliku värvel nagu värvel ikka, siis lisaks tuli kokku klopsida säärane asjandus, mis värvli esiosa vahele tuli installeerida. Kasutasin selleks üht paksema teksariide tükki, lootuses, et plastmasspulgad liialt läbi ei hakka paistma (ei olnud märkimisväärset abi). Tugevdusena kasutasin taaskord tükke looritülli puhmast, mida mul vist viimsepäeva laupäevani paistab jätkuvat.

IMG_2659

Kuhugi nende kihtide vahele tuli õmmelda tunnelid viie plastmassjupi tarvis. Alustasin keskelt ja ülejäänud paigaldasin üksteisest 5 cm kaugusele. Nagu aimata võite, tuli tunnelite otsad kenasti kinni õmmelda, et need välja ei hakkaks torkima nagu mingi katkise rinnahoidja traat.

IMG_2660

Ei oskagi öelda, mida võinuks paremini teha, sest ühtegi fopaad nende paigaldamisega ei kaasnenud.

 • Nööpaugu tegemine. Seekord tegin masinaga tavalise nööpaugu. Kuna mu masinal ei ole vastavat talda, on nööpaugu tegemine alati natuke huupi lahmimine, aga läks õnneks ja tuli üsna kobe välja.

IMG_2669

 • Pole just teab mis töövõte, aga allserva ja tagaosa keskõmbluse lõpetasin sedasi, et õmblesin sinna atlasspaela. Tuli üsna nägus, vähemalt nägusam kui pisipildi järgi võiks pakkuda.

IMG_2670

Muudatused:

 • Oma üllatuseks hindasin oma puusi räigelt üle, sest pidin lõpuks esi- ja tagatüki külgedelt kokku umbes 8 cm sisse võtma.
 • Nagu öeldud, ebaõnnestus lapped zipperi monteerimine ja rahuldusin käsitsi õmmeldud lukuga.

Hea:

 • Korsetiluude paigaldamine polnudki eriti keeruline. Teinekord julgeks ehk korsetilaadse ülaosaga kleidi ette võtta, kuigi ma ei söandaks vist eriti kuhugi säärase avara dekolteega minna.
 • Huvitaval kombel näeb seelik tagant kenam välja kui eest. Võib-olla peaks millalgi sama lõike järgi uue seeliku tegema, aga kitsama värvliga ja ilma nende plastmasslisandideta. Teine variant on muidugi kõhulihaseid treenida ja edaspidi vähem tünjas välja näha. Teisest küljest, kui ma veel rohkem sööks, oleks värvel lõpuks piisavalt ümber ja omaks efekti, mis tal juba alguses pidi olema.IMG_2667

Halb:

 • Värvli esiosa on liiga lai ja ei mõju mitte korseti-, vaid kängurukukrulaadselt.
 • Piltide jaoks pluusi otsides selgus, et ega mul polegi midagi, mida selle seelikuga koos passiks selga panna. Selline tähelepanek ei ennusta just üleliia suurt kandmistõenäosust, aga loodame parimat.
 • Kui Gertie nägi sama lõike järgi õmmeldud seelikus välja nagu siivutu raamatukoguhoidja, siis mina näen välja nagu stereotüüpiline hall raamatukoguhoidja. :( Osa süüd lasub kindlasti kangavalikul, sest hall pole just värv, mis iseenesest kindla peale kütkestav ja ilus on.
Advertisements

4 thoughts on “Pliiatsseelik (Gertie’s New Book for Better Sewing)

 1. Tubli! Mina näiteks pole üldse söandanud nende nn luudega mässama hakata ühegi asja puhul! Mhm, kas selle seelikuga istuda ka saab ilma, et need luud ribide vahele pressima ei hakka?
  Ülemisse otsa paneksin väheke vabama vormiga pluusi mingist lendlevamast materjalist kevadele mõeldes lühikese (puhv)varrukaga . See tasakaalustaks seda liibuvamat allotsa. Pilk ema kappi? Tundub, et sitikapluus oleks ka täitsa tegija :)
  Luku koha pealt veel niipalju, et eks labaseim viis on tagaõmblus lukuavani ära õmmelda, siis õmblusvarud laiali pressida täies pikuses ja siis lukk sinna avausse kinnitada ning ma pakun, et isegi ilma lukujalata saab selle edukalt 0,7…1cm kauguselt luku keskjoonest mõõtes seeliku külge õmmelda. Tavatald ongi stabiilsem. Kui see lukk on hästi õhuke plastlukk ja õmbleja on näiteks oma elu 5nda luku juures alles :)

  Like

 2. p.s. Kui ma Tallinnasse satun jälle, siis teen sulle kiire värvliõmblemise koolituse! Mitte, et sellel siin midagi viga oleks, aga saab masinag lihtsalt kiiremini, kui käsitsi. Käsitsi on muidugi nagu haute couture rohkem!

  Like

 3. esta

  Aitäh :) Ma lukuga põhimõtteliselt nii tegingi, ainult et õmblesin käsitsi, sest enne läks nii kaua masinaõmbluse ülesharutamisele… Kõige lihtsam on minu arvates peitelukke õmmelda, aga uudishimu rahuldamise mõttes tahaks teisi variante ka proovida.

  Like

Ütle sõna sekka!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s